Bezlepkové potraviny v kuchyni – luštěniny.
Pokud byste rádi omezili konzumaci mouky, těstovin, knedlíků a dalších „lepkových“ potravin, je možné, že zjistíte, že vlastně nevíte co vařit. Bezlepkových potravin je spousta, jedná se však o základní suroviny, s kterými si neví rady úplně každý. Je to samozřejmě hodně o osobních chutích a ochotě zkoušet nové věci, ale můžeme si alespoň naznačit, jakým směrem se můžete při zařazování bezlepkových potravin do jídelníčku ubírat.
Luštěniny jsou všechny přirozeně bezlepkové. Obsahují zdravé tuky a velké množství vitamínů, minerálů a vlákniny. Jedná se o rostlinné bílkoviny, díky kterým můžete omezit příjem živočišných bílkovin, a vytvořit si trochu vyváženější jídelníček.
Ačkoliv se jedná o super potraviny, většina lidí je téměř nekonzumuje, protože jsou hůře stravitelné a mohou nadýmat. To je sice do jisté míry pravda, ale pokud je správně připravíte, nejíte v nevhodných kombinacích, a pokud je budete do jídelníčku zařazovat pravidelně, nadýmat vás pravděpodobně nebudou.
Aby byly luštěniny snadno stravitelné, namočte je vždy předem do vody na alespoň 8 hodin, nicméně čím déle tím lépe. To platí zejména o fazolích a cizrně, čočku a hrách stačí namočit na pár hodin. Vodu z namáčení vždy vylijte, je plná nestravitelných látek, a luštěniny před vařením ještě jednou propláchněte. K vaření přidejte pro lepší stravitelnost kousek řasy Kombu, nebo bylinky, nejčastěji se používá majoránka. Sůl naopak nepřidávejte, osolte je, až budou uvařené. Luštěniny nejlépe uvaříte v tlakovém hrnci, ale dají se uvařit i v normálním jen to déle trvá. Musí být však vždy úplně do měkka!
Luštěniny by se neměly kombinovat s živočišnými bílkovinami – tato kombinace je opravdu velmi těžká a špatně stravitelná. Například obvyklá čočka s uzeným nebo vejcem je krásným příkladem toho, jak to nemá vypadat. Pusťte se proto do nových kombinací! Stačí se zbavit pocitu, že luštěnina je příloha, a vy přece nebudete jíst přílohu s přílohou. Luštěniny kombinujte nejlépe se zeleninou!
Fazole – fazole jsou úžasné hlavně na způsob guláše (ze zeleniny přidejte třeba mrkev, tuřín, batáty, pórek…), do různých zeleninových směsí „ala něco mexického“, v polévce, a v létě je můžete dávat i do zeleninových salátů.
Cizrna – má podobné použití jako fazole, za nejznámější cizrnové recepty považuji cizrnu na paprice (jako kuře na paprice, ale s cizrnou místo kuřete) a humus (lahodná cizrnová pomazánka). Můžete ji dávat do zeleninových směsí místo masa, do polévek aby byly vydatnější a podobně.
Čočka – zřejmě nejoblíbenější luštěnina v Čechách. Kromě tradiční čočkové polévky a kaše z ní můžete dělat karbanátky, sekanou, různé pomazánky a nákypy. Kromě klasické zelené čočky vyzkoušejte i červenou – je nejrychleji uvařená, nejlépe stravitelná, moc dobrá a vhodná jako první luštěnina pro děti. Červenou čočku používám často na čočkovo-zeleninové polévky, třeba dýňovo-čočkovou nebo mrkvovo-čočkovou.
Hrách – jsem si osobně moc neoblíbila, dělávám z něj jen občas klasickou hrachovou kaši s cibulkou, můžete ho ale používat jako jakoukoliv jinou luštěninu. Velmi často používám směs Hraška – na zahušťování všech polévek, gulášů a omáček.
Tipy na recepty:
Karbanátky z luštěnin: z luštěnin můžete vyrábět super vegetariánské karbanátky; uvařené luštěniny rozmačkejte nebo rozmixujte (čočku nebo hrách můžete nechat jak jsou), smíchejte s osmahnutou cibulkou, podušenou zeleninou (celer, mrkev, červená řepa, cokoliv…), zahustěte pohankovou moukou, dochuťte solí , česnekem nebo kořením dle chuti, tvořte placičky a smažte jako karbanátky. Fantazii se meze nekladou J Podobně lze dělat i různé „sekané“ a nákypy.
Luštěninové guláše: Začněte klasicky – osmahnutou cibulkou, zaprášit červenou paprikou, zalít vodou, přidat zeleninu (na kostičky nakrájenou mrkev, petržel, výborné jsou i batáty nebo tuřín), pro barvu můžete dát lžíci rajského protlaku; když je zelenina měkká přidejte uvařené luštěniny, ochuťte majoránkou, česnekem, nebo podle chuti. Zahušťovat doporučuji Hraškou.